Mahkum yakınlarının umutlu bekleyişi sürüyor

Mahkum yakınlarının umutlu bekleyişi sürüyor

Adıyaman 23.02.2020, 22:30 23.02.2020, 22:41 Cihan
Mahkum yakınlarının umutlu bekleyişi sürüyor

 Elazığ'da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremde hasar gören Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevinde kalan mahkumların başka cezaevlerine nakledilmesi sonrası yakınlarını göremeyen aileler, duruma tepki gösterdi.  

  Elazığ depremi sonrası Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 814 kişi, deprem nedeniyle Gaziantep İslahiye ilçesi, Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesi ve Şanlıurfa merkezde bulunan cezaevlerine nakledilmişti. Nakiller esnasında cezaevi önüne gelen mahkum yakınları duruma tepki göstermiş ve Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, yapılacak olan tadilatlar sonrasında mahkumların 15-20 gün içerisinde yeniden Adıyaman’a getirileceğini belirtmişti. Nakillerin üzerinden geçen 1 aylık sürecin ardından aileler yakınlarının geri getirilmemesine tepki göstererek Demokrasi Parkı önünde basın açıklaması düzenledi. Maddi durumlarından dolayı başka illere nakledilen yakınlarını göremediklerini ve en kısa sürede yeniden Adıyaman’a getirilmesini beklediklerini vurgulayan ailelerden Abdullaziz Oğuz, “Bugün Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi için hükümlü yakınları olarak burada bulunmaktayız. Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremden etkilenen Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi depremden hemen sonra boşaltılarak çevrede bulunan il ve ilçe cezaevlerine dağıtılmıştı. Adıyaman cezaevinin restore edilip 20 gün içerisinde tekrar hizmete sunulacağını belirtirken mahkum yakınları olarak sürecin üzerinden 1 aylık bir süreç geçtiğini ve herhangi bir çalışma yapılmadığını gözlemliyoruz.
Bizler bir an önce cezaevinin onarılıp mahkumların tekrar Adıyaman E tipi kapalı cezaevine taşınmasını istiyoruz. Yetkililer yaptıkları açıklamada cezaevinin tekrar hizmete gireceğini aktarırken gelinen noktada herhangi bir çalışma yapılmamış olması mahkum yakınları olarak bizleri düşünceye sevk ediyor. Her ailenin ekonomik olarak civar illerde bulunan hükümlülerin yanına gidemediğini ve son günlerde yaşanan soğuk havanın da mahkumların sağlıkları açısından zararlı olacağını biliyoruz. Bu yüzden yetkililerimizin bir an önce cezaevinin restore edilmesine ilişkin somut adımlar atmasını bekliyoruz ve sorunların ivedilik ile çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca son günlerde gündemdeki yerini koruyan genel af ile ilgili Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda belirttiği gibi Türkiye'nin her yerinde cezaevlerinin doluluk oranının üzerinde hükümlü bulunduğunu yapılacak düzenleme veya reformlar ile yasasının yürürlüğe konulması konusunda çalışmalar yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Af yasası içinde tüm mahkumlar göz önüne alınarak bir çalışma için bir an önce harekete geçilmelidir. Tüm bu hususlar dikkate alınarak hükümlü yakınları olarak bir kez dile getirmek istiyoruz ki, Adıyaman Kapalı Cezaevi için yapılan çalışmaların takipçisi olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Devletimizin bu konuda bir çalışma yapacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)