03.04.2022, 12:07

Boşanmış Ebeveynlerin Çocuklara Karşı Tutumu

Boşanma sürecinde taraflar birbirini suçlar ve her iki tarafın da kendilerine göre haklı açıklamaları vardır.

Bu suçlamaları çocuklar ile paylaşmanın faydası yoktur. Aksine onlara zarar verir. Kişiler hayatlarına karı-koca olarak devam etmese de anne-baba olmaya devam edeceği için, çocuğun anne ve babası ile ilişkisini korumaya özen gösterilmelidir. Boşanma sürecinde çocuğun kendini suçlu hissetmesine neden olacak davranışlardan kaçınılmalıdır. Çocuk ebeveynleri arasında seçim yapmaya zorlanmamalıdır. Çocukların kavgalarda ebeveynlerden birinin tarafını tutması teşvik edilmemelidir.
Eğer çocuğun taraf tutması istenirse, çocuk ile diğer ebeveyn arasında yaşanacak soğukluk çocuğun suçluluk duymasına yol açarak onu olumsuz etkiler.

Çiftler çocuğu birbirlerine karşı doldurmamalıdır. Suçlayıcı konuşmalardan kaçınılmalı ve çocuğu aralarında mesaj göndermek için asla kullanmamalıdırlar. Çocuğunuza eşinizin anneliğini, babalığını kötülediğinizde çocukta yaratacağınız değersizlik duygusu kaçınılmaz olacaktır. Ebeveynlerin birbirini çocuğa karşı  “Senin baban/annen zaten hep geçimsizin tekiydi ya da böyle kötü bir insandı.” gibi hakaretleri, karı koca ilişkisi bittiğinde ebeveynlik tutumlarının çocuk gözünde itibarsızlaştırılmasına sebep olur .Taraflardan biri bunu yapıyorsa diğer taraf karşı atağa geçmek yerine çocuğun penceresinden olayı görmeye çalışmalı ve çocuğu korumaya çabalamalıdır. 
Boşanma sürecinde çocuğu taraf seçmek zorunda bırakmak, çocuk üzerinden hesaplaşmak ve intikam almaya çalışmak en sık yapılan hatalar olarak gözlemleniyor. Bu şekilde çocuk kıyıya bağlanmış bir tekne gibi rüzgarda sağa sola çarpıyor, asla yol alamıyor. Yol alamadığı gibi her darbede ağır hasar görüyor. İletişim için çocuk aracı yapılmak yerine ebeveynler konuşmaları gereken konuları kendileri konuşmalıdır.
Eşinizle probleminiz her ne olursa olsun bu problem ikiniz arasındadır. Siz birbirinizin hayatından çıkabilirsiniz ancak çocuğunuzun hayatındaki rolleriniz biriciktir. Çocuğunuzun sizi annelik, babalıktan çıkarması, yerine yeni bir anne, baba seçmesi mümkün değildir. Dolayısıyla onun kalbindeki ve zihnindeki anne, baba algısını zedelememelisiniz. Sizi sevmeye, size güvenmeye devam edebilmesi için çiftler olarak birbirinizin anne, babalık rollerine saygı duymalısınız.
Bu zorlu süreci yönetmek yetişkinler için bile kolay değilken, bir çocuğun bu sürece uyum sağlaması her zaman kolay olmayabiliyor. Çocuğun sosyal hayatından tutun, eğitim hayatı ve ruh sağlığına kadar bir çok alanda etkileyici olabiliyor. Geri dönüşü zor hatalar yapmadan boşanma süreci öncesinde profesyonel destek almak büyük önem teşkil ederken çocuğun boşanmaya tepkisi iyi gözlenmeli çocuktaki duygu ve davranış değişiklikleri takip edilmelidir.

Psikolog Sinem Islanmaz. 

Yorumlar (1)
Psk. Yüksel Görgeç 4 ay önce
Sayın meslektaşım çok güzel ve farkındalık yaratacak bir yazı kaleme almışsınız. Tebrik ederim ✋
28
açık