banner369

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ’NDEN AÇIKLAMA

Adıyaman Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mehmet Kaygusuzoğlu, ‘Temizlik Hizmet Alımı’ ile ilgili açıklamada bulundu.

Adıyaman 05.06.2015, 18:57 05.06.2015, 18:59 Adiyaman Cihan Haber
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ’NDEN AÇIKLAMA
banner371

Adıyaman Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mehmet Kaygusuzoğlu, ‘Temizlik Hizmet Alımı’ ile ilgili açıklamada bulundu.
Kaygusuzoğlu, son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve yapılan spekülasyonlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Üniversitemiz hakkında yanlış algı oluşmasına neden olan ‘Temizlik Hizmet Alımı’ ile ilgili olarak hem kamuoyunu doğru bilgilendirmek hem de yapılan/yapılacak spekülasyonlara ilgili olarak ikinci kez açıklama yapmak zarureti hâsıl olmuştur.
Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde Üniversitemiz temizlik ihalesi yapılmış ve Arıtem firması ihaleyi almıştı. Sonraki süreçte Üniversitemize herhangi bir bildirimde bulunmadan ve onay almadan 95 yeni işçiyi işe aldıklarını ve eski 95 işçi ile çalışmak istemediklerini idaremize dikte ettirmeye çalışmışlardır.
Bunun üzerine işçilerimizin mağdur olmaması hassasiyetimizin gereği olarak firma ile görüşmeler başlatılmış ve mevcut çalışan işçilerimizin mağdur olmaması için çözüm yolları aranmıştır.
Konu ile ilgili olarak basında yer alan haberde firma yetkililerinin yaptığı açıklamada, ‘Adıyaman Üniversitesi yetkilileri tarafından eski temizlik işinde çalışan 95 kişinin kıdem ve ihbar tazminatlarını ödediği takdirde firmamız eski işçilerle çalışmaya devam edecektir’ ifadesi yer almaktaydı.
Üniversitemiz ise yaptığı açıklamada 6552 sayılı kanunun 8. Maddesi kapsamında; ‘Eski işçilerin kıdem tazminatları üniversitemiz tarafından karşılanacaktır. Firmadan beklentimiz, mevcut temizlik işçilerimizin daha fazla mağdur edilmeden bir an önce işe başlatılmalarıdır’ şeklinde olmuştur.
Bu açıklamalar üzerine firmadan olumlu bir adım atmasını beklerken 04.06.2015 tarihinde Üniversitemize verilen bir yazı ile gerçek niyetlerini ortaya koyarak, ‘Açıkladığımız tüm bu sebeplerle şirketimiz eski işçilerle devam etmeyecek olup, şartname ve yasaya uygun olarak kendi işçilerini ve kendi malzemeleri ile işe devam edecektir’ demektedirler.
Firma yetkililerinin ilk yaptıkları açıklama ile tamamen çelişen bu karar aynı zamanda üniversitemiz üzerinde kimlerin yanlış algı oluşturmak ve çalışan mevcut işçilerimizi kimlerin mağdur etmek istediğini açıkça ortaya koymaktadır.
Mevcut çalışan işçilerimizin işten çıkarılarak mağdur edilmesi anlamına gelen bu talep insani ve vicdani yönden hem bizi hem kamuoyunu rahatsız etmektedir.
Mevcut işçilerimizin mağduriyetinin önlenmesi ve işten çıkarılmalar dolayısıyla kurumumuz açısından doğacak kanuni tazminatlarla telafisi imkânsız maddi külfetler altına girmemek için mevcut işçilerimizle çalışmaya devam etmek istediğimizi bu vesile ile kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.”

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık