banner369

Güzelleşmek ve Genç Kalmak İstiyorsanız Haberi Mutlaka Okuyun

Güzelleşmek ve Genç Kalmak İstiyorsanız Haberi Mutlaka Okuyun

Adıyaman 07.12.2015, 16:22 07.12.2015, 16:26 Adiyaman Cihan Haber
Güzelleşmek ve Genç Kalmak İstiyorsanız Haberi Mutlaka Okuyun
banner371

 Melengiç kahvesi, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde cildi güzelleştirirken vücudu da yaşlanmaya karşı koruyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin geleneksel içeceklerinden melengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde cildi güzelleştirdiği ve vücudu yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu belirtiliyor.

Adıyaman'ın Sincik İlçesinde halkın günlük yaşamda yoğun olarak tükettiği ve misafirlere de ikram edilen melengiç kahvesi, ilçede en çok tüketilen içecekler arasında yer alıyor. İlçeye gelen yerli ve yabancı misafirler, marketlerde cam kavanozlarda hazır şekilde satılan kahveye ilgi gösteriyor.

Sincik ilçesinin dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen melengiç meyvesi, yöre halkınca yabani fıstık olarak da adlandırılıyor. Hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönüşene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilen melengiç kahvesi su ya da sütlü olarak hazırlanıyor.

Melengiç kahvesinin diğer kahvelere göre sağlık açısından daha faydalı olduğunu belirten Sincik ilçesi Belediye Meclis Üyesi Orhan Azgın, "Uzmanlar bu kahvenin hem besleyici hem de kansere karşı vücudun direncini artırıcı özelliği olduğu söylüyor. Su veya sütle hazırlanabilen melengiç kahvesi, sütle hazırlandığında daha yumuşak bir içime sahip olur. Özellikle doğrudan süt içemeyen insanların bu kahveyi tüketmelerinde fayda var. Çerez ve şekerleme olarak ta tüketilen melengiç’in halk arasında astım, mide ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanıldığını belirtiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık