banner369

NEMRUT DAĞI SANAL GÖZLÜKLE DÜNYAYA TANITILACAK

Dünyanın lider teknoloji markası Samsung Electronics firması "Project Beyond" kapsamında 3D görüntü kalitesiyle Nemrut Dağını sanal gözlükle dünyaya tanıtacak.

Adıyaman 07.05.2015, 14:03 07.05.2015, 14:04 Adiyaman Cihan Haber
NEMRUT DAĞI SANAL GÖZLÜKLE DÜNYAYA TANITILACAK
banner371

Dünyanın lider teknoloji markası Samsung Electronics firması "Project Beyond" kapsamında 3D görüntü kalitesiyle Nemrut Dağını sanal gözlükle dünyaya tanıtacak.
Türkiye'nin tanıtımını gerçekleştirmeyi hedefleyen Samsung Electronics firması, "Project Beyond" kapsamında, GEAR VR cihazına içerik üretmek amacıyla Amerika'dan gelen uzman ekipler eşliğinde İstanbul Boğazı, Kapadokya ve Nemrut Dağında çekimler gerçekleştirdi.
GEAR VR cihazı için Nemrut Dağında 360 dereceli çekim yapılarak, cihaz kullanıcısına 3 boyutlu video imkânı sunulacak.
Projenin içeriğiyle ilgili bilgi vermek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Samsung Türkiye Ceo’su Yooni Toung Mr. Joung, beraberinde Samsung Türkiye Satış Direktörü Hüseyin Erel, Beyaz Eşya Direktörü Ju. Lee ve Bölge Müdürü Metehan Özbaşaran'la birlikte Adıyaman’a gelerek Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.
Karşılıklı sohbet havasında geçen ziyarette "Project Beyond" ile ilgili bir açıklama yapan Samsung Türkiye Ceo’su Yooni Toung Mr. Joung, Adıyaman'ın çok hızlı bir şekilde geliştiğini ve Samsung Electronics firması olarak Adıyaman'a özel bir ilgi gösterdiklerini belirterek, Nemrut Dağının sanal gözlüklerle dünyaya tanıtılması noktasında hayata geçirecekleri proje ile ilgili yaptığı konuşmada, "Dünya devi Samsung, bu sene özel bir ürün olan GEAR VR sanal gerçeklik gözlüğü cihazını üretmektedir. Bu gözlükle nereye bakarsanız bakın, Nemrut Dağının üç boyutlu çekilen görüntüleri gözlüğün camına verilecek. Bu ürünün teknik özelliklerinin haricinde gözlüğün içindeki görüntülerin ne olacağı kısmıdır. Bu proje kapsamında Genel Merkezimiz tarafından dünyanın çeşitli ülkelerine profesyonel çekim ekipleri gönderildi. Bu ekibi Türkiye'ye de davet ettik. Bu ekip, Türkiye'de İstanbul Boğazı, Kapadokya ve Nemrut Dağı olmak üzere üç önemli turizm merkezinde çekimlerini tamamladı. Nemrut Dağı Türkiye'de çok ünlü bir tarihi ören yeri. Ancak, bu tarihi miras, dünyada da bu kadar ünlü mü, bu kadar biliniyor mu? Bilemiyoruz. Onun için bu tarihi ören yerini dünyaya tanıtmak için Samsung olarak GEAR VR sanal gerçeklik gözlüğünü üretiyoruz. İnsanlar bu gözlüğün içindeki 3D görüntü kalitesiyle çekilen videoyla Nemrut Dağını sanal olarak tanıyacak ve insanlarda bir merak uyandıracaktır. Dolayısıyla bu gözlüğün içindeki sanal görüntüyü gören insanlar gerçeğini görmek için de Nemrut Dağı'na ve Adıyaman'a gelmiş olacaktır. Bu proje Adıyaman'ın ve Nemrut Dağı'nın dünyaya tanıtılması açısında muazzam bir projedir. Nemrut Dağı'nda güneşin doğuşunu seyrederek aynı güzelliği göreceğim için ben de çok heyecanlıyım" dedi.
Türkiye’nin turizm sektörünün tanıtımına önemli katkılarda bulunacak dünya devi Samsung Electronics firmasının Adıyaman'ı ve Nemrut Dağı'nı sanal gözlükle dünyaya taşımasının önemini vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş ise, "Nemrut Dağı'nda nice belgeseller ve tanıtım filmleri çekildi. Ancak Nemrut, ilk defa böyle önemli ve teknolojik bir tanıtıma ev sahipliği yapacak. Bu proje kapsamında Türkiye'de üç önemli eser içerisinde Adıyaman Nemrut Dağı'nı tercih ettikleri için Samsung firmasına çok teşekkür ediyorum. Nemrut sadece Türkiye'nin değil, dünyanın kültürel mirasıdır. Samsung firmasının üreteceği sanal gözlükler sayesinde Adıyaman'ı ve dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağı'nı dünyaya tanıtacağız. Tarihi değerlerimizin tanıtımı adına bugüne kadar büyük atılımlar gerçekleştirdik. Hedefimiz sahip olduğumuz bu eşsiz değerleri Dünyaya tanıtmak ve insanların beğenisine sunmaktır. Helenistik dönemin günümüze kalan en önemli eserlerin başında gelen Nemrut Dağı'nın dünyaya tanıtılması noktasında aldıkları böyle bir karardan dolayı Samsung Electronics firması yetkililerine teşekkür ediyorum" dedi.
Valilik Makam ziyaretinin ardından Vali Mahmut Demirtaş, Samsung Türkiye Ceo’su Yooni Toung Mr. Joung ve beraberindeki heyet onruna bir akşam yemeği verdi.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (1)
Yusuf karaduman 9 yıl önce
Bence Nokia. Lumia camerasi tanitsa daha iyi olur goruntu kalitesi
13
açık