banner369

“ŞARKIN EN SEVGİLİ SULTANI SELAHHATİN EYYÜBİ” KONULU KONFERANS

Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şubesi tarafından “Şarkın En Sevgili Sultanı Selahhatin Eyyübi” konulu konferans düzenlendi.

Adıyaman 27.05.2015, 19:29 27.05.2015, 19:31 Adiyaman Cihan Haber
“ŞARKIN EN SEVGİLİ SULTANI SELAHHATİN EYYÜBİ” KONULU KONFERANS
banner371
Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şubesi tarafından “Şarkın En Sevgili Sultanı Selahhatin Eyyübi” konulu konferans düzenlendi.
Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve konuşmacı olarak Prof. Dr. Muammer Gül’ün katıldığı konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Yazarlar Birliği Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay, halka açık olan bu etkinliğimizde, “Şarkın En Sevgili Sultanı Selahhatin Eyyübi” konulu konferansı, değerli üyeleri Prof. Dr. Muammer Gül tarafından verileceğini söyledi.
Son zamanlarda tüm İslam aleminin gündeminde olan ve halkın tecelli edeceği güne kadar da Müslümanların gündeminde kalmaya devam etmesi gerektiğine inandıkları Mısır ve Kudüs ile ilgili hafıza tazelemesine katkı sağlayacağından dolayı bu konferansın lüzumlu ve yararlı olacağına inandıklarını ifade eden, Uluçay, “Büyük bir hanedanın kurucusu, Kudüs’ün Fatihi Haçlı seferlerini bertaraf eden yılmaz ve eşsiz komutan, İslam’ın kılıcı unvanını alan Sultan Selahaddin Eyyubi’yi vesileyle minnetle yad ediyoruz” dedi.
Daha sonra konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise, programın oldukça anlamlı bir program olduğunu belirterek, programda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yapılan konuşmaların ardından konferansta konuşan Prof. Dr. Muammer Gül, “Tarihi şahsiyetleri ele alırken zaman ve mekana bakmak gerekir. Zira, tarihi kahramanlar ortaya çıkar. Analar evlat doğurur fakat tarihi konuları ortaya koyan kahramanlardır. Zamanın ruhu mekan, coğrafya ve insanın yaşanmışlarıdır. Tarihi şahsiyetleri ele alırken onların ortaya çıktığı şartları iyi bilmek gerekir. Nasıl bir dünyada ortaya çıktılar hangi sıkıntılardan ortaya çıktılar. Bu yönüyle Selahhatin’i ortaya çıkaran İslam coğrafyasını genel bir durumuna bakmamız gerekiyor” diye konuştu.
Konferansa, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti Adıyaman Milletvekili Adaylarından İbrahim Halil Fırat, Adnan Boynukara, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık