banner369

TİCARET BORSASI BAŞKANI FIRAT’TAN MISIR’DAKİ İDAM KARARINA TEPKİ

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan üyeleri hakkında çıkan idam kararını kınadı.

Adıyaman 18.06.2015, 15:29 18.06.2015, 15:30 Adiyaman Cihan Haber
TİCARET BORSASI BAŞKANI FIRAT’TAN MISIR’DAKİ İDAM KARARINA TEPKİ
banner371

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan üyeleri hakkında çıkan idam kararını kınadı.
Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, Mısır’da verilen idam kararlarının dünyanın gözünde işlenen bir insanlık suçu olduğunu belirtti.
Mısır’da yaşananların halkın egemenlik hakkının ve bağımsızlığın gaspı olduğunu belirten Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, “Dünya’da darbeler başka bir aşamaya geçmiştir. Mısır’da yönetimini gasp eden darbecilerin sınır tanımaz hukuksuzluğu yeni boyuta varmıştır. Periyodik zulmün en son aşaması halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idamına karar verilmesi olmuştur. Düzmece bir mahkeme ve yargılama ile verilen bu karar Mısır’daki zulmün gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne sermiştir. Hiçbir meşruiyeti olmayan bir yönetimin kurguladığı bu mahkemelerin vermiş olduğu kararlar, dünyada yitik bir değer olan adaletin ne denli ayaklar altına alındığının çarpıcı bir örneğidir. Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyorum. ‘Bu cinayete dur’ demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam cezası onanmış, içlerinde Esma’nın babası Muhammed Biltaci’nin de olduğu 16 kişi de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmışlardır. Verilen bu cezalar hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk, meşruiyetini, koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp batının ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değildir” dedi.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık