banner369

TÜTÜN EKİMİNE BAŞLANDI

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde tütün ekimine başlanıldı.

Adıyaman 04.05.2015, 15:59 04.05.2015, 16:00 Adiyaman Cihan Haber
TÜTÜN EKİMİNE BAŞLANDI
banner371

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde tütün ekimine başlanıldı.
Tütüne getirilen kota sonrası Adıyaman'da sulu tarımın yeterince yaygınlaştırılamaması nedeniyle çiftçi yine tütün ekimine döndü. Adıyaman'da üretilen tütünün özel sektörde pazar bulamaması nedeniyle 7 yıldan beri Adıyaman'da çiftçiler Ege tipi tütünü dikiyor. Önceleri deneme amaçlı olarak dikilen Ege Tütünü Adıyaman'da hızla yaygınlaşıyor. Ege tipi tütün ekimi için Adıyaman'da çeşitli firmalar üreticilerle sözleşme imzalanarak, ürünler bu firmalarca satın alınıyor.
Yarımbağ Köyünde tarlada tütün ekimi yapan çiftçileri ziyaret eden Samsat Kaymakamı Kürşad Atak, Yarımbağ Köyü Muhtarı Hasan Tepe ve çiftçilerden bilgiler aldı.
Kaymakam Atak, "Geçmişte bu bölgede daha çok tütün ekilmekteymiş ama şimdi ekilen tütünlerin daha kaliteli olduğu ve pazar sorununun olmadığını öğrendik. İsteyen aileler yine tütün ekebilmekte ve firmalara satabilmektedirler. Tütün ekiminin zor, meşakkatli ve zaman alan bir iş olduğunu öğrendik. Allah çiftçilerimizin yardımcısı olsun. Üreticimize bol kazançlı bir yıl diliyoruz. İlçemizde sulu tarımın bir an önce yeniden başlaması, ürün çeşitliliği ve bol kazanç getirecektir. Bunun içinde çalışmalar devam etmektedir" dedi.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık