banner369

VALİLİKTEN ANIZ YANGINI UYARISI

Adıyaman Valiliği, çiftçilerin hem kendi, hem de ülke menfaatleri açısından anız yakılmaması konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiği vurgulandı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Adıyaman 12.06.2015, 14:12 12.06.2015, 14:14 Adiyaman Cihan Haber
VALİLİKTEN ANIZ YANGINI UYARISI
banner371

Adıyaman Valiliği, çiftçilerin hem kendi, hem de ülke menfaatleri açısından anız yakılmaması konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerektiği vurgulandı.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Tarımsal Üretimde birim alandan daha fazla ve kaliteli verim almak amacıyla gerek üretim tekniklerinde, gerekse makineli tarımda, tarımsal faaliyetlerin önemli ivme kazandığı bilinmektedir. Azalan sayılarda da olsa, hasat sonrası anızların yakıldığı veya yaktırıldığı tespit edilmektedir. Verim artışının sürdürülebilirliği ise, ancak doğaya zarar vermeyecek şekilde eldeki kaynakların bilinçli kullanılması ile mümkündür.
Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Organik maddenin yok olması ile toprağın doğal verimliliği azalmaktadır. Ormana sınır alanlarda, orman yangınlarına sebep olmaktadır. Anız yakılması su ve rüzgar erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgar ve su ile taşınarak yok olmaktadır. Bağ-Bahçe ve diğer ürünlerin yanmasına sebep olmaktadır. Hava Kirliliği oluşmaktadır, karayolları civarında meydana gelen yangınlar sonucu oluşan duman, karayollarını kaplayarak ve trafik kazalarına sebep olmaktadır. Elektrik ve telefon direklerinin yanmasına sebep olmaktadır; toprak üzerindeki mikroorganizmalar ve yaban hayvanları yok edilmektedir. Dolayısıyla doğal denge bozulmaktadır.
Valiliğimizin 2015/01 no'lu genelgesi gereğince 2015 yılında anız yakılması yasaklanmış olup, yasağa uymayanlar hakkında dekara 38,71 TL idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ise, cezalar beş kat arttırılacaktır.
Çiftçilerimizin hem kendi, hem de ülke menfaatleri açısından bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur.”

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık