banner369

Eş Başkan Halil Aydın’dan Rümeysa Berin Şen açıklaması

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) Adıyaman Şubesi Eş Başkanı İbrahim Halil Aydın, geçtiğimiz günlerde Ankara’da meydana gelen kazada hayatını kaybeden Doktor Rümeysa Berin Şen ve asistan doktorlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Adıyaman 28.10.2021, 16:35 Cihan
Eş Başkan Halil Aydın’dan Rümeysa Berin Şen açıklaması
© Adıyaman Cihan Haber
banner371

Tüm Türkiye’de asistan doktorların ayakta olduğunu vurgulayan SES Adıyaman Şubesi Eş Başkanı İbrahim Halil Aydın,  “Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde asistan olarak çalışan Doktor Rümeysa Berin Şen, nöbet sonrası yaşadığı trafik kazasında hayatını kaybetti. Tüm Türkiye’de asistan hekimler ayakta. Asistan hekim köle değildir sloganları atıyor, yasta değil isyandayız diyor. Ancak bu saate kadar Sağlık Bakanlığından ne bir başsağlığı mesajı gelmiş durumda ne de taleplerin dinleneceğine dair bir işaret.

  Hayatının baharında, zorlu bir eğitim süreci sonrasında yine çok zorlu bir sınavı başarıyla sonuçlandırıp hevesle başladıkları uzmanlık eğitiminde asistan hekimlerin hayatı sönüyor, tükeniyor.

Sağlıkta dönüşümle birlikte kışkırtılan sağlık talebine cevap olmaya çalışırken bir taraftan da yetersiz sayıda bulunan idari personellerin işlerini de sırtlanan, 36 saate varan nöbetlerle kimi kliniklerde ayda 15’e varan nöbet tutan, iki güne bir evlerine sadece uyumaya gidebilen gencecik hekimlerin hevesleri de hayatları da kırılıyor, karartılıyor. Uzmanlık eğitiminde yeterli eğitim alamadan köle gibi çalıştırılan asistan hekimler bu düzene itiraz ettiklerinde ise mobinge uğrama kaygısı taşıyor.

  Bu gün birçok ilde yapılan eylem ve etkinler kurduğumuz sözümüzü daha da büyüteceğiz.  Bu böyle gitmez. Bu düzen insanlık dışıdır. Kökünden değişmelidir. Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı bütün yıkımla birlikte ortadan kaldırılana, koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen, nitelikli uzmanlık eğitimi veren, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını iyileştiren bir düzen kurulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık