banner369

Prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

Prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor

SAĞLIK 27.09.2016, 16:35 03.10.2016, 18:16 Adiyaman Cihan Haber
Prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor
banner371

 Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Ali Çift, 26-30 Eylül Dünya Üroloji Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada prostat kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti. 

Üroloji Uzmanı Dr. Ali Çift, prostat kanserinin Türkiye’de erkeklerde akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser türü olduğunu söyledi.

Ali Çift, “Hastalığın başlangıçta hastada herhangi bir belirti vermemesi ve herhangi bir şikayete neden olmaması bu hastalığın ne kadar sinsi ve ciddi boyutlarda olduğunu göstermektedir. Bu nedenle düzenli kontroller erken teşhis için çok önemlidir. Ülkemizde erkeklerde sık görülen kanser türü olmasına rağmen buna bağlı ölümler çok azdır. Prostat kanseri erken evrede yakalandığı zaman tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Bu nedenle erken tanı için en önemli görev hastaya düşmektedir. Ailede baba, dede, amca gibi ailesinde prostat kanseri olanlar risk altında bulunmaktadır” dedi.

Çift, günümüzde tıp teknolojisinin ilerlemesi, erken tanı ve yeni tedavi yöntemleriyle hastaların tedavi edilebildiğini aktardı.

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
13
açık