banner369

CHP’li Tutdere: “1 Temmuz 2021 İtibariyle AKP Adıyaman Tütün Pazarını Yıkıyor!”

Milletvekili Tutdere’den Tütün Yasağı Açıklaması

SİYASET 30.06.2021, 22:51 02.07.2021, 11:41 Cihan
CHP’li Tutdere: “1 Temmuz 2021 İtibariyle AKP Adıyaman Tütün Pazarını Yıkıyor!”
© Adıyaman Cihan Haber
banner371

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında AK Parti sıralarına, “Gözünüz aydın, yabancı sigara şirketlerine verdiğiniz sözü tuttunuz, muradınıza erdiniz! 2017 yılında çıkarttığınız sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasanız 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor. Tütün üreticileri ve tütüncü esnafı sizi asla affetmeyecek, 1 Temmuz’u asla unutmayacak ve sandıkta bunun hesabını soracak!” diye seslendi.

  Biz tütün için başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak bütün mücadelemizi verdik. Yasanın yürürlük tarihinin ertelenmesi için kanun teklifi verdik, Adalet Komisyonunda görüşülen ve kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen kanun teklifine eklenmesi için önerge de verdik. Ancak teklifimiz gündeme alınmadığı gibi Adalet Komisyonundaki önergemiz de AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Genel Kurul’da kooperatiflerin henüz kuruluş işlemlerini tamamlayamadıklarını ve üreticimizin yaşayacağı telafisi imkansız zararları anlatarak biraz vicdanlı davranmaları, kendi üreticilerine bu zulmü reva görmemeleri hususlarında iktidara çağrıda bulunduk. Ancak vicdanlı bir tek milletvekili bulamadık!

2017 yılında Ak Parti tarafından çıkartılan sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasası 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor. Yabancı tütüne özgürlük, yerli tütüne yasak getirdiler. Bu vatan topraklarında üretim yapan Abuzer amcayı, Emine teyzeyi bu yasayla hapse atacaksınız! Öte yandan Amerikalı Coni yurt dışından özgürce ve sıfır vergiyle tütün getirip satacak. İşte sizin adaletiniz. İşte sizin milliliğiniz. İşte sizin yerliliğiniz!

  Yarından itibaren tütün satan, satışa arz eden ve bulunduranlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Yani çoluk çocuğunun nafakasını çıkartan, yetiştirdiği tütünle ailesinin geçimini sağlayan, satamadığı için geçen yılın ürününü  deposunda bekleten vatandaşlarımız 1 Temmuz 2021’de yasanın yürürlüğe girmesiyle 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında değerlendirilerek şüpheli konumuna düşecek. Tarlasında yetiştirdiği tütünü Adıyaman Tütün Pazarında satmaya getiren üretici, üreticiden o tütünü alan-satan tütün pazarı esnafı da yargılanacak ve yüzbinlerce tütün üreticisine hapis yolu görünecek. Bir başka deyişle 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla AKP iktidarı Adıyaman Tütün Pazarını yıkıyor! Tütüncüyü açlığa sefalete sürüklüyor. Ama bilinmelidir ki tütün üreticileri ve milletimiz kendilerine bu zulmü reva gören iktidarı asla affetmeyecek, 1 Temmuz’u asla unutmayacak ve en yakın seçimde bunun hesabını soracak! Söz veriyoruz: Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bu zulüm yasasını tarihin çöplüğüne atacağız!” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Adıyaman Cihan Haber
Yorumlar (0)
13
açık